PÓLY CHOCNĚ

Chocně prochozená popředu i pozadu a přece všichni známe tu věčnou otázku – a kam vyrazíme příště?

Naše město je krásné – spousta míst, kam vyrazit na procházku či krátký výlet. Určitě vás ale někdy napadlo, že jste všude byli a všechno viděli a že už máte všechna zákoutí Chocně prochozená popředu i pozadu. Přeci všichni známe tu věčnou otázku – a kam vyrazíme příště?

Nebojte, nejde o výzvu chodit na sever, na jih, na sever a znovu na jih 😀. Naopak, každá věc má svůj nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod. A má je i naše Choceň. Inspirovali jsme se nápadem Ondřeje Boháče a Kluků z Prahy – Janka Rubeše a Honzy Mikulky, kteří v Praze označili nejvzdálenější místa hlavního města – tedy severní, jižní, východní a západní póly Prahy. S jejich souhlasem jsme se jali najít i ty naše – choceňské póly.

Bylo nebylo, jak Choceň k pólům přišla

Jednoduše. Na webové stránce www.mapy.cz jsme do vyhledávače zadali Choceň a našli si její katastrální území. Hned jsme ale narazili na první problém – Choceň má tato území dvě. A nejsou propojená. Pokud v Chocni na nádraží nastoupíte do vlaku a vystoupíte v Plchůvkách, tak sice nastoupíte na katastrálním území Chocně a také na něm vystoupíte, nejsme si ale jisti, co by na tuto situaci říkali příslušníci zkona. A jelikož nechceme pobízet spoluobčany k porušování vládních nařízení, rozhodli jsme se póly označit pouze v tom větším území. Takže problém jedna vyřešen. Problém číslo dvě bylo najít ty póly. Po zdlouhavém klikání a neustálém zvětšování a zmenšování mapy jsme nakonec naše 4 póly označili. Musíme vás však upozornit, že při rozhodování zejména o východním pólu jsme se docela zapotili. Nakonec jsme se mezi dvěma skoro stejně položenými nejvýchodnějšími body rozhodli pro ten, co není uprostřed pole. Pokud by se vám zdálo, že body neodpovídají, omlouváme se, ale věřte nám, že jsme dělali vše, co jsme mohli. Takže nám buď napište (skautkychocen@seznam.cz), anebo si hledání pólů užijte prostě tak, jak to je 🙂.

jak póly najít?

Jak póly najít?

Správná otázka s jednoduchou odpovědí – mapa. Ano, opravdu!
Stačí do mapy zadat následující souřadnice a zobrazí se vám poloha jednotlivých pólů:

  • SEVERNÍ PÓL CHOCNĚ – 50.0243608N, 16.2433975E
  • VÝCHODNÍ PÓL CHOCNĚ – 50.0034706N, 16.2521414E
  • JIŽNÍ PÓL CHOCNĚ – 49.9636739N, 16.1976122E
  • ZÁPADNÍ PÓL CHOCNĚ – 50.0194156N, 16.1732361E

A jak je najít v reálu?
Hledejte kameny asi 30×30 cm s bílým povrchem a červeným nápisem S/V/J/Z pól Chocně. V mapě jsou sice póly označeny přesnými souřadnicemi, ale v reálu jsme některé museli krapet posunou, abychom např. nedávali kámen doprostřed silnice. Chápete. Takže hledejte v okruhu asi 10 m od původních souřadnic. Určitě je najdete!

Proč je hledat?

Ha, čekali jsme tuto otázku.
První důvod je to skvělá procházka. K jakémukoliv pólu se dá pohodlně dostat pěšky ba dokonce i částečně na kole, navíc jsou to místa trochu zapadlá a ne moc probádaná. Všichni máme rádi trochu vzrušení při pátrání po něčem novém. A kdo z vás už byl na severním či jižním pólu Chocně, no ne?
Důvod druhý – chcete být CHOCEŇSKÝM POLÁRNÍKEM? Na každém pólu na vás totiž čeká POLÁRNÍ DENÍK, do kterého můžete napsat jméno a datum i hodinu dobytí pólu. Takže vaše slavná chvíle zůstane zapsaná do historie . Jen prosíme, ať vaše zapsání není moc velké, aby zbylo místo i pro ostatní polárníky.

POLÁRNÍ DENÍKY jsou schované – pod kamenem. Ano, čtete správně – pokud nadzvednete kámen označující kterýkoliv ze 4 pólů, najdete pod ním zavařovací sklenici a v ní schovaný polární deník. Snad se tam najde i tužka – ale raději si vezměte svojí. Vše je pečlivě zajištěno proti dešti, tak vraťte vše do původního stavu. Prosíme a děkujeme.

A do třetice – Hledání pólů je vhodné pro každého. Nicméně, pokud patříte mezi příznivce moderní doby a vše si rádi fotíte, budeme rádi, když vaše slavné fotogragie z polárních expedic budete sdílet pod hashtagem #chocenskypolarnik #chocenskepoly.

Než se na polární expedici vypravíte, ještě věnujte pozornost tomuto:
  • Na expedici vyrážejte s mobilem (pro jistotu, ať se neztratíte), se svačinkou (ta se hodí vždycky) a v pevných botách – někdy bude hledání opravdu dobrodrůžo.
  • GPS na mobilu vám nemusí zobrazit přesnou aktuální polohu, proto se hned neděste a zkuste po pólu chvilku pátrat – odchylka může být cca 10 m. Ale hledáte „bílej šutr“, takže to snad nebude tak těžký.
  • Co na mapě vypadá jako kousek, je ve skutečnosti třeba 100 m.
  • Póly NENIČTE, NEZCIZUJTE a NEPŘEMISŤUJTE! Dalo nám docela zabrat vše připravit a pokud něco zničíte, zkazíte tak možnost hledat póly dalším. Zejména dětem – pro ně to celé děláme. Tak na to pamatujte.
  • S tím souvisí – neničte ani okolní přírodu. Pokud si na procházku přidáte do kapsy pytlík a cestou posbíráte odpadky, na které narazíte, nejen příroda, ale i celé město vám bude vděčné. A vy se kromě titulu „POLÁRNÍK“ můžete honosit i titulem „PŘÍTEL PŘÍRODY“.
  • Na polární expedici vyrážíte na vlastní nebezpečí – tj. pokud si nedáte bacha a necháte si pod kamenem ruku, až ho budete dávat zpátky, vaše smůla. Pokud budete někde přecházet silnici a zejména pokud půjdete po silnici např. k severnímu pólu – buďte obezřetní, mějte na sobě reflexní prvky a dávejte pozor.
  • Rádi bychom, aby zde póly vydržely co nejdéle. Rozhodně je nemáme v plánu z naší iniciativy sklízet, ale kdo ví, jak tento projekt skončí.
  • Poslední rada – užijte si to a třeba o tom řekněte i sousedovi. Nikdy nevíte, třeba vždycky toužil po tom stát se polárníkem 😉.

50.0243608N, 16.2433975E

49.9636739N, 16.1976122E

50.0034706N, 16.2521414E

50.0194156N, 16.1732361E