Už se Ti někdy na výpravě stalo, že jsi rychle potřebovala kousek náplasti na puchýř, březovou kůru na rozdělání ohně anebo jen kousek provázku místo přetržené tkaničky? Tak s těmito všemi drobnými patáliemi Ti hravě pomůže KPZ!

S nápadem KPZ přišel Jaroslav Foglar-Jestřáb (vedoucí pražské Dvojky) v roce 1935. Malou krabičku, kterou má každý správný skaut stále po ruce, pojmenoval „kápézetka“ tedy KRABIČKA POSLEDNÍ ZÁCHRANY.

Do krabičky se dá schovat spoustu malých a užitečných věcí, které tak bude mít člověk ihned po ruce a může je tak kdykoli použít.

Jak KPZ vypadá?

• KPZ je malá voděodolná krabička (plechová nebo plastová) – není žádná správně ani špatně velká KPZ, ale ideální je, pokud se nám vejde do kapsy
  • na vnitřní stranu víčka krabičky si přilep lísteček se svým jménem a adresou a důležitými telefonními čísly (HASIČI 150, POLICIE 158, ZÁCHRANKA 155, popř. i s číslem na rodiče) – adresa slouží k navrácení krabičky, pokud ji ztratíme, ale i v případě úrazu
  • krabičku je dobré zajistit gumičkou, aby se v batohu neotevřela a nevysypala

KPZ

Co patří do KPZ?

• kousek svíčky
  • škrtátko a několik zápalek
  • svinutý drátek
  • provázek – ideální je mít přesně odměřeno např. 2 metry, poslouží ti to jako metr
  • náplasti a obvaz – sterilně zabaleno
  • 2-3 hřebíky – různé velikosti
  • několik napínáčků (připínáčků)
  • malá ořezaná obyčejná tužka – propisky v dešti nepíší
  • několik zavíracích špendlíků
  • několik obyčejných špendlíků
  • 2-3 jehly
  • černá a bílá nit
  • knoflíky (různě veliké)
  • drobné mince na telefon
  • kousek křídy – pečlivě zabalený, aby se ti všechno nezamazalo
  • 3 poštovní známky
  • kousek březové kůry
  • guma na gumování
  • gumička na převázání
  • složený kousek čistého papíru
  • žiletka

Pár tipů:

• Všechny věci, které by se mohly namočit je dobré mít v malém plastovém uzavíracím sáčku.
  • Nedávej si všechny věci do jednoho sáčku, budou se ti špatně hledat.
  • Nejčastěji v KPZ hledáš sirky, březovou kůru, provázek a náplast. Je dobré je mít někde navrchu.
  • Sirky a březovou kůru používáš vždycky spolu. Měj je u sebe (např. společně v jedné krabičce od sirek).
  • Nemusíš mít v KPZ celou špulku nitě. Stačí si část namotat na dřívko nebo na špalíček tužky a až ti dojde, znovu si domotat.
  • V KZP se ti může hodit i spoustu jiných věcí. Pokud v ní máš místo, neboj se si něco přidat. Mezi osvědčené věci patří cukr (např. pro cukrovkáře anebo na málo oslazené čaje), malý kapesní nožík anebo i tuhý podpalovač (já vím, není to moc skautské, ale když vám zbývá poslední sirka, berete cokoli a to všema deseti 😉 )